Lietuvos ir Lenkijos verslininkų rankose – šansas ekonominius ryšius pakylėti į naują lygmenį

2020-11-18
Lietuvos ir Lenkijos verslininkų rankose – šansas ekonominius ryšius pakylėti į naują lygmenį

Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos darbo vizito Lietuvoje proga per 150 verslininkų lapkričio 18 d. dalyvavo virtualiame verslo forume. Jame energetikos, logistikos, informacinių ryšių ir technologijų, gynybos, inžinerijos srityse veikiančios įmonės aptarė bendradarbiavimo galimybes tarp aukštą pridėtinę vertę kuriančių sektorių.

Lenkijos–Lietuvos verslo forumą atidarė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir Lenkijos Respublikos Prezidentas Andrzejus Duda. Abiejų šalių verslo bendruomenių ryšių stiprinimas, ypač siekiant efektyvaus ekonominio atgaivinimo po antrosios pandemijos bandos, buvo viena pagrindinių vizito temų.

„Daug kur pasaulyje paskelbus karantiną susitraukė ekonomika ir iškilo socialinių iššūkių. Kovodamos su ekonominiu nuosmukiu Europos Sąjunga ir pavienės valstybės narės ėmėsi įgyvendinti neįprastas priemones. Džiugina tai, kad didžiąja dalimi šiomis pastangomis siekiama pertvarkyti ekonomiką. Sakoma, kad nereikia praleisti progos pasinaudoti krize. Tikiu, kad mes jos nepraleisime, nes matome atsiveriančių galimybių“, – forumo atidarymo metu sakė Prezidentas.

Forumo metu įmonės, kurios ieško partnerių Lenkijoje ar Lietuvoje, turėjo galimybę užmegzti partnerystes per dvišalius verslo susitikimus.

„Virtualų verslo forumą organizuojame pirmą kartą, bet įmonių susidomėjimas ir aktyvi registracija rodo, kad bendradarbiavimas tarp abiejų šalių verslui yra ypač svarbus, nepaisant jokių aplinkybių. Lietuvos aukštą pridėtinę vertę kuriantiems verslams kaimyninė Lenkija yra patraukli, daug potencialo įvairiuose sektoriuose turinti rinka. Tačiau kelias į ją nėra itin lengvas, todėl stiprus politinis palaikymas abiejų Prezidentų asmenyse yra labai rimta paskata daryti dar didesnį proveržį“, – sakė Daina Kleponė, verslumą ir eksportą skatinančios agentūros „Versli Lietuva“ vadovė.

„Verslios Lietuvos“ analitikų duomenimis, per pastaruosius penkerius metus lietuviškos kilmės prekių eksportas į Lenkiją augo daugiau nei 70 procentų. Anot D. Kleponės,  tai lėmė ir aktyvūs Lietuvos verslo veiksmai, gebėjimas prisitaikyti prie vietos poreikių, sėkmingas investavimas į produktų ar paslaugų vystymą.  „Lenkijos rinka vertinama kaip uždara, save sauganti, bet džiugu, kad lietuviškų verslų tai negąsdina ir galime skaičiuoti vis daugiau sėkmės istorijų“, – sakė ji.

„Verslios Lietuvos“ analitikų duomenimis, kaimyninė Lenkija patenka tarp trijų didžiausių Lietuvos prekybos partnerių.  Abiejų šalių verslas jau dabar glaudžiai bendradarbiauja transporto, energetikos, maisto sektoriuose: 2019 metų duomenimis, mineralinis kuras sudarė 27 proc. viso eksporto iš Lietuvos į Lenkiją, plastikas ir jo dirbiniai – 16 proc., gyvūninės kilmės maisto produktai – 10 procentų.  Iš Lenkijos į Lietuvą 2019 m. daugiausia buvo eksportuojama transporto priemonių (13,7 proc. viso eksporto), mašinų ir mechaninių įrenginių (7,2 proc.), plastiko ir jo dirbinių (7,1 proc.).

Virtualų Lietuvos–Lenkijos verslo forumą „Versli Lietuva“ organizavo kartu su LR Prezidentūra, Lenkijos ir Lietuvos prekybos rūmais, Lietuvos pramonininkų konfederacija ir Lenkijos konfederacija „Lewiatan“.

Toliau skaitykite

„Brexit“ poveikis verslui: eksportas į Jungtinę Karalystę auga, bet pokyčiams ruoštis būtina
„Brexit“ poveikis verslui: eksportas į Jungtinę Karalystę auga, bet pokyčiams ruoštis būtina
2020-11-19

Jungtinė Karalystė Lietuvai yra labai svarbi eksporto rinka ir eksporto potencialas išlieka milžiniškas. Tačiau norėdamas išnaudoti esamas ir atsiveriančias galimybes, Lietuvos verslas turi gerai pasiruošti artėjantiems pokyčiams – nuo 2021 m. sausio 1 d. laisvas prekių, paslaugų ir asmenų judėjimas tarp Europos Sąjungos (ES) šalių ir Jungtinės Karalystės nutrūks pasibaigus Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES sutartyje numatytam pereinamajam laikotarpiui. 

Verslas raginamas ruoštis neišvengiamiems pokyčiams po „Brexit“
Verslas raginamas ruoštis neišvengiamiems pokyčiams po „Brexit“
2020-11-14

Nepriklausomai nuo Europos Sąjungos (ES) ir Jungtinės Karalystės (JK) ateities santykių derybų baigties, nuo 2021 metų sausio 1 dienos tarp šių šalių atsiras laisvo prekių judėjimo kliūčių, kurių šiuo metu nėra. Nuo kitų metų pradžios JK nebedalyvaus ES bendrojoje rinkoje ir muitų sąjungoje bei nesinaudos ES tarptautinių susitarimų teikiamais pranašumais. Todėl su JK rinka dirbantis Lietuvos verslas turėtų rimtai domėtis laukiančiais pokyčiais – primena Ekonomikos ir inovacijų ministerija.